A rettegett ABS, és ami mögötte van!
A rettegett ABS és ami mögötte van
Mai bejegyzésünk témája a Smartfil szortimentjében is megtalálható ABS.
Az ABS-t mint filament alapanyag nagyon sok negatív állítás lengi körül, mely a 3D nyomtatással még csak most ismerkedők számára elrettentő lehet. Ez esetben is igaz azonban, hogy kellő körültekintéssel és megfelelő információkkal felvértezve könnyedén elkerülhetjük a kudarcot. Vegyük hát sorba azokat az ABS-el kapcsolatos rizikófaktorokat melyekről, ha tudunk és kezeljük az általuk jelentett kockázatokat, nem érhet minket meglepetés:
Nem megfelelő tapadás: ABS filamentek esetében a hibátlan első réteghez vezető út az anyag zsugorodása és vetemedése miatt rögösebb, de abszolút nem megoldhatatlan. Legyen a tárgyasztalunk tiszta és szennyeződésmentes, legyen megfelelő hőmérsékletre fűtve (95-110C°), és a lehető legoptimálisabb mértékben kiszintezve, valamint állítsuk be a megfelelő fúvókat magasságot (Z-offset). Ha pedig igazán biztosra szeretnénk menni használjunk tapadásjavító szert a biztos letapadás elérése érdekében. Erre a célra bátran ajánljuk kínálatunkból a Smartfil Smartick elnevezésű tubusos tapadásjavító géljét, melyről a későbbiekben külön bejegyzés formájában is olvashattok majd.
Vetemedés,zsugorodás: Az ABS nyomtatásakor a legnagyobb kihívást az anyag vetemedése és zsugorodása okozza. Ez ellen két módon védekezhetünk. Egyrészt nyomtatás során egyáltalán ne, vagy csak nagyon kis mértékben alkalmazzunk tárgyhűtést. Másrészt zárt tér biztosításával minimalizáljuk a nyomtatás közben tárgyat érő környezeti légmozgást. A zárt tér további előnye, hogy a magasabb 240-255C° fúvóka és 95-110C° tárgyasztal hőmérséklet miatt egy magasabb hőmérsékletű légtérben történik a nyomtatás. Egyes gyártók emellett belső nyomtatótér fűtést is lehetővé tesznek melyet érdemes bekapcsolni ABS nyomtatásakor.
Toxikus gázok: Az ABS filamentek kedvezőtlen tulajdonsága, hogy magas nyomtatási hőmérsékletük elérésekor az alapanyagot alkotó összetevőik lebomlásakor egészségre káros gázok szabadulnak fel. Ilyenek többek közt a sztiril,akrilonitril, és butadién melyek irritatív és nagyobb mennyiségben mérgező gázok. Fontos tehát a megfelelő elszívás, szűrés, és szellőztetés biztosítása. Ezt vagy erre alkalmas zárt terű nyomtató, vagy a külön erre a célra kialakított szekrény segítségével tudjuk megoldani. Nyomtatónk számára ettől függetlenül is célszerű jól szellőztethető helyiséget biztosítani, a fellépő zajterhelés és szaghatások elkerülése érdekében.
Adódik a kérdés ha ennyi negatív tulajdonsággal bír az ABS, mégis miért használjuk 3D nyomtatáshoz? A válasz egyszerű. Mert bár az imént bemutatott kedvezőtlen jellemzők megnehezítik a nyomtatását, mégis az ebből az anyagból készült darabok olyan igénybevételeket képesek elviselni amelyeket más filamentekkel elkészített darabok nem. Leghasznosabb tulajdonsága az anyag magas hőtűrése. Míg egy átlagos PLA hőtűrése 60C°-ra tehető, az ABS-ből nyomtatott darabok 80-100 C°-ot is képesek deformáció nélkül elviselni. Kültéri alkalmazhatóságát az UV sugárzás korlátozza. Amennyiben hosszantartó magas UV sugárzással érintett közegbe kerülne a nyomtatni kívánt darabotok, úgy érdemesebb ASA filamentjeink közül választanotok. Későbbiekben tervezzük természetesen ezt az alapanyagunkat is részletesebben bemutatni. Az ABS esetében egy nedvességre érzékeny filamentről van szó, így célszerű filamentszárítót alkalmaznunk, ha pedig ez nem áll rendelkezésünkre mindenképp légmentesen zárt tasakban tároljuk szilikagél alkalmazásával.
Bízunk benne, hogy mai rövid ismertetőnk segítségével is hasznos ismeretekre tetettek szert. Ha kérdésetek volna, vagy raktárkészletünkön épp nem található filamentre lenne szükségetek, keressetek bennünket bizalommal. Hiszen tudjátok Slyworks3DP ahol a nyomtatásod kezdődik…
www.slyworks3dp.hu